Balıklar nasıl doğurur? Akvaryum balıkları doğurur mu? Japon balıkları nasıl doğurur?Pin

Balıklar Nasıl Doğurur? Nasıl Çoğalırlar?

Tüm balıklar ovulasyon (yumurtlama) yoluyla mı ürerler? Balıklar nasıl doğurur? Balıklar doğurur mu? Bu yazıda balıkların üremesi hakkında tüm soruları yanıtlıyoruz.

Üreme yani soyun devamlılığını sağlamak şüphesiz tüm canlılar ve balık türleri için öncelikli olaylardandır. Ortaya çıkacak yavru balık, türün devamının sağlaması için son derece önemlidir.

Balıkların yavrulayacağı nasıl anlaşılır? Balıklar doğurabilir mi? Detaylı bilgi için okumaya devam edin.

Balıklar Nasıl Doğurur? Balıklar Doğum Yapar Mı?

Yabani balıklar ya da akvaryum balıkları türüne bağlı olmakla birlikte çeşitli şekillerde üremektedirler. Balıklarda ve birçok su canlısında en yaygın üreme şekli yumurtlamadır. Yumurtlayarak üreme oranı %97’dir.

Dişi balık üremeye hazır olduğunda, balığın türüne göre karnının biraz altında veya bütün alt vücut bölgesinde yumurta taşımaya başlar. Ancak, bu balık yumurtaları henüz döllenmediğinden içerisinde yavru balık bulundurmaz.

Peki bu yumurtalar nasıl yavru balığa dönüşür ve üreme süreci nasıl işler şimdi bundan bahsedelim. Yumurtlamadan hamile kalıp doğuran balık var mı? Balıklar nasıl doğurur?

Balıklar içerisinde barındırdığı yumurtaları çiftleşme gerçekleştiğinde çeşitli yüzeylere veya direk olarak suya bırakırlar. Ardından erkek balıkların bu yumurtaları döllemesi sonucu çok kısa bir sürede yumurtada yavrular oluşur.

Yine türe bağlı olarak 1 gün ile 1 hafta arasında yumurtalar çatlar ve yavru balıklar serbest yüzüşe geçerek hayatlarına başlarlar. Bu balıkların yanı sıra küçük bir kesim balık türünde (%3’lük kesim) üreme farklı işler.

Bu türlerde süreç yumurtaların dışarıda değil dişi balığın içerisindeyken döllenmesiyle başlar. Çiftleşme gerçekleşirken erkek balık dişinin içerisindeki yumurtaları döller ve yumurtalar dişi balığın içerisinde çatlar.

Birkaç haftalık sürecin ardından anne balık kendi kendine doğum yapar ve sayıları 1-2 yavrudan yüzlerce yavruya kadar çıkmaktadır. Bu süreçte balığı strese sokmamak için ani su değişikliklerine maruz bırakmamalısınız. Aksi halde balığınız strese girer ve beyaz beneğe yakalanabilir.

Canlı doğuranlar olarak isimlendirilen bu türler arasında akvaryumlarda sıkça gördüğünüz birçok balık da yer almaktadır.

Akvaryum Balıkları Nasıl Doğurur?

Akvaryumlarda en çok bakılan balıklardan biri olan lepistes balıklarının canlı doğuran türleri arasında olduğunu söylemeliyiz.

Bilinen yaygın canlı doğuran akvaryum balıkları şunlardır:

Bir akvaryum balığı nasıl doğurur merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Japon balıkları nasıl doğurur?

Genel olarak balıklar nasıl doğurur sorusunu yanıtladık peki Dünya’nın birçok ülkesinde, en yaygın akvaryum balığı olan japon balığı nasıl doğurur? Japon balığı canlı doğuran balıklar arasında mıdır?

Balıkların bir çoğu ovulasyon (yumurta bırakarak) yoluyla ürerler. Japon balıkları ovulasyon ile üreyen türlerden biridir ve canlı doğuran sınıfına girmezler. Japon balığı canlı doğuran türlerinin aksine yumurtalarını çiftleşme zamanına kadar içeride tutarlar. Bu sebepten hamile japon balıkları göremeyiz.

Çiftleşmenin ardından erkek japon balıklarının döllemesi için zemine veya çeşitli yüzeylere yumurtalarını bırakırlar. Döllenen yumurtalar birkaç gün içerisinde çatlar ve yavru japon balıkları serbest yüzüşe geçerler.

Yavru Balıkları Nasıl Koruyabilirsiniz?

Akvaryumda bulunan diğer balıklar (anne ve baba da dahil) fırsatını bulurlarsa yavruları yemeye çalışacaklardır. Yavru balıkları sağlıklı bir şekilde büyütebilmek istiyorsanız, mutlaka ayrı bir akvaryuma alınmalıdır ve bu akvaryuma gerekli ekipman da sağlanmalıdır (hava motoru, filtre, ısıtıcı).

Eğer ikinci bir akvaryum kurabilecek durumda değilseniz mutlaka bolca saklanma alanı yaratmalısınız. Bunu bitkiler, kayalıklar ve akvaryuma uyumlu doğal kökler ile yapabilirsiniz.

Yavruları ne zaman beslemeliyim?

Yavru balıkları ne zaman besleyeceğiniz balığın türüne göre değişse de birçok akvaryum balığında aynı gün besleme yapabilirsiniz. Yem olarak yavrulara uygun kaliteli toz yemlerden kullanabilir ya da kendiniz artemia üreterek yavru balıklarınızı besleyebilirsiniz. Artemia üretimi ile ilgili bilgi almak için youtube’u ziyaret edebilirsiniz.

Balığınızın Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Hamile balığı tespit etmek için az da olsa tecrübe gerekidir. Lepisteslerde hamilelik daha kolay anlaşılırken moli ve kılıçkuyruk gibi balıklarda anlaşılması bir tık zordur.

Lepistes balıklarında hamileliğin anlaşılması için şunları kontrol etmelisiniz:

  1. Dişi lepistesin karnının gerisinde yer alan ve gravid adı verilen siyah bir bölge bulunur. Hamile balıkta bu bölge giderek koyu bir renk alacaktır.
  2. Hamile olan balığın karnı her gün biraz daha şişecek ve fazla yem yemiş gibi bir görünüm alacaktır.
  3. Hamilelik ilerledikçe dişi balık daha fazla soluma yapacak ve solungaçları daha hızlı hareket edecektir.
  4. Doğum yaklaştıkça balığınız daha az hareket edecek ve bulabildiği alanlarda saklanmaya çalışacaktır.

Aşağıdaki görsel hamile bir lepistes balığına aittir.

Balıklar nasıl doğum yapar? Hamile lepistes balığıPin

Sonuç

Dişi ve erkek canlı doğuran türlerine sahipseniz emin olun kısa bir süre içinde çiftleşecekler ve yavru balıkları akvaryumda görebileceksiniz.

Bu yazıda balıklar nasıl ürer, balıklar nasıl doğurur, akvaryum balıkları nasıl doğurur gibi en çok merak edilen soruları cevapladık.

Tüm yorum, görüş ve sorularınız için yorum yapmaktan çekinmeyin.

Balıklar nasıl doğurur?

Balıkların %97’lik kısmı yumurtlama yolu ile üremektedir. %3’lük bir kesim olan ve içerisinde bazı akvaryum balıkları da bulunan türler canlı doğum yapar.

Kaynaklar: Wikipedia

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir