Dikdörtgen Akvaryum Litre Hesaplama

Dikdörtgen akvaryumunuzun hacmini hesaplamak için gerekli alanları doldurun ve hesapla butonuna tıklayın.

Dikdörtgen akvaryum litre hesaplama

Silindir Akvaryum Litre Hesaplama

Silindir akvaryumunuzun hacmini hesaplamak için gerekli alanları doldurun ve hesapla butonuna tıklayın.

Dikdörtgen akvaryum litre hesaplama

Bombeli Akvaryum Litre Hesaplama

Bombeli akvaryumunuzun hacmini hesaplamak için gerekli alanları doldurun ve hesapla butonuna tıklayın.

Bombeli akvaryum litre hesaplama

Akvaryum Litre hesaplama aracı nasıl kullanılır?

Akvaryumunuzun kaç litre su ile dolduğunu hesaplamak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Akvaryumunuzun şeklini seçin: Standart, dikdörtgen bir akvaryumunuz olduğunu düşünürsek, hesaplama aracının üst kısmında bulunan sekmelerden dikdörtgen seçeneniği seçin.
  2. Akvaryumunuzun boyutlarını girin: İlgili alandaki görsele bakarak akvaryumunuzun uzunluk, derinlik ve yükseklik değerlerini ölçün. Uzunluk 50cm, derinlik 30cm ve yükseklik 30cm olarak varsayalım.
  3. Akvaryum litre hesaplayıcı, kayıpsız hacmi bulur: Yukarıdaki örnek ölçülere göre ele alırsak akvaryumunuz, 45 litre hacme sahiptir.

Bu araçta, akvaryum hacim hesaplama işleminin tam ölçülere göre yapıldığını, içerisinin boş ve sadece %100 su doldurulduğunda sahip olacağı yaklaşık hacmi gösterdiğini unutmayınız. İçerisindeki kum, çakıl, dekor, cam kalınlığı ve kaya gibi materyeller hesaplamaya dahil edilmez. Son olarak da akvaryumunuzu tam olarak doldurmamanız gerektiğini hatırlatalım.

Akvaryum Ölçüsü Nasıl Alınır?

Akvaryumunuzun şekline göre akvaryum lt hesaplama aracımızda yer alan görselde, ölçülmesi gereken alanları işaretledik. Buna göre dikdörtgen bir akvaryum için U = uzunluk, D = derinlik, Y = yükseklik’tir. Aynı şekilde silindir ve bombeli akvaryumlar için de gerekli alanlara görsel eklenmiştir. Bu görsellere bakarak doğru ölçüleri alabilirsiniz.