Dikdörtgen Akvaryum Litre Hesaplama

Dikdörtgen akvaryumunuzun hacmini hesaplamak için gerekli alanları doldurun ve hesapla butonuna tıklayın.

Dikdörtgen akvaryum litre hesaplama

Silindir Akvaryum Litre Hesaplama

Silindir akvaryumunuzun hacmini hesaplamak için gerekli alanları doldurun ve hesapla butonuna tıklayın.

Dikdörtgen akvaryum litre hesaplama

Bombeli Akvaryum Litre Hesaplama

Bombeli akvaryumunuzun hacmini hesaplamak için gerekli alanları doldurun ve hesapla butonuna tıklayın.

Bombeli akvaryum litre hesaplama

Akvaryum Litre hesaplama aracı nasıl kullanılır?

Akvaryumunuzun kaç litre su ile dolduğunu hesaplamak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Akvaryumunuzun şeklini seçin: Standart, dikdörtgen bir akvaryumunuz olduğunu düşünürsek, hesaplama aracının üst kısmında bulunan sekmelerden dikdörtgen seçeneniği seçin.
  2. Akvaryumunuzun boyutlarını girin: İlgili alandaki görsele bakarak akvaryumunuzun uzunluk, derinlik ve yükseklik değerlerini ölçün. Uzunluk 50cm, derinlik 30cm ve yükseklik 30cm olarak varsayalım.
  3. Akvaryum litre hesaplayıcı, kayıpsız hacmi bulur: Yukarıdaki örnek ölçülere göre ele alırsak akvaryumunuz, 45 litre hacme sahiptir.

Bu araçta, akvaryum hacim hesaplama işleminin tam ölçülere göre yapıldığını, içerisinin boş ve sadece %100 su doldurulduğunda sahip olacağı yaklaşık hacmi gösterdiğini unutmayınız. İçerisindeki kum, çakıl, dekor, cam kalınlığı ve kaya gibi materyeller hesaplamaya dahil edilmez. Son olarak da akvaryumunuzu tam olarak doldurmamanız gerektiğini hatırlatalım.

Akvaryum Ölçüsü Nasıl Alınır?

Akvaryumunuzun şekline göre akvaryum lt hesaplama aracımızda yer alan görselde, ölçülmesi gereken alanları işaretledik. Buna göre dikdörtgen bir akvaryum için U = uzunluk, D = derinlik, Y = yükseklik’tir. Aynı şekilde silindir ve bombeli akvaryumlar için de gerekli alanlara görsel eklenmiştir. Bu görsellere bakarak doğru ölçüleri alabilirsiniz.

Akvaryum Hacim Hesaplama Formülü

Akvaryumunuzun ne kadar su alabildiğini öğrenmeniz, balıklar ve bitkiler için uygulayacağınız ilaçlama ya da gübreleme gibi işlemlerde gereklidir. Bunun yanı sıra akvaryum hacim hesaplama gerekliliği, doğru filtrasyon, ısıtıcı ve balık türü seçimi için de önemlidir.

Dikdörtgen akvaryum için litre hesaplama formülü: (U × D × Y) ÷ 1000’dir.

U = uzunluk
D = derinlik
Y = yükseklik

Örnek; 50cm × 40cm × 30cm boyularında bir dikdörtgen akvaryum için yukarıdaki formül kullanıldığında sonuç, 60 litre olacaktır.

Silindir akvaryum için litre hesaplama formülü: (π × Ç² × Y) ÷ 1000 = sonuç ÷ 4’tür.

π = pi sayısı
Dz = çap üssü 2
Y = yükseklik

Örnek olarak, 20cm × 20cm boyularında bir silindir akvaryumun kaç litre su alacağını bulmak istersek; 3,14 × (20×20=400) × 20 = 25.120 ÷ 1000 = çıkan rakam ÷ 4 = 6.28 litre olacaktır.

Ön bombeli akvaryum için litre hesaplama formülü:
Ana alan = U × D
Bombeli alan = π × (u ÷ 2) × (od – d) ÷ 2
Akvaryum hacmi = (ana alan + bombeli alan) × Y

U = uzunluk
D = derinlik
OD = orta derinlik
Y = yükselik

Yukarıdaki formül ile bombeli akvaryum litre hesaplama yapacak olursak (u=50cm, d=30cm, od= 40cm, y= 30cm varsayalım) sonuç, 56.78 litre olacaktır.

SSS

50 cm akvaryum kaç litre su alır?

Eğer sıkça üretilen, standartlaşmış 50cm × 30cm × 20cm boyutlarında bir akvaryum ise 30 litre su alacaktır. Akvaryumun litre hesaplama işleminin doğru yapılabilmesi için tam akvaryum ölçüleri bilinmelidir. Ölçülerini bildiğiniz akvaryumunuzun kaç litre olduğunu öğrenmek için hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Akvaryum Lt Hesabı Yapmak Gerekli Mi?

Akvaryum edinmek ve balık beslemek istiyorsanız, mutlaka akvaryum lt hesabı yapmanız gerekmektedir. Akvaryum hacmine uygun balıklar, balık sayısı, filtrasyon, ısıtıcı gibi birçok etken belirlenirken akvaryum hacminin bilinmesi gereklidir.

Önerilen Yazılar