Kızılkanat balığı nedir? Kızılkanatın tüm özellikleri ve avlanmasıPin

Kızılkanat Balığı: Tüm Özellikleri, Faydaları ve Avlama 2023

Kızılkanat balığı, sazangiller familyasından bir tatlı su türüdür. Türkiye’nin sadece kuzey bölgelerinde bulunan kızılkanat bir sürü balığıdır.

Vücut kısa, yanlardan basık ve orta yüksekliktedir. Pulları iri ve üzerindeki ışınlar çok belirgin, kenarları siyah lekelidir. Baş küçük, uzunluğu vücut yüksekliğinden kısadır. Ağız terminal ve küçük, üst çene biraz öne doğru çıkıktı. Yan çizgi alt kısma daha yakındır. Sırt yüzgeci kızılgöz (R.rutilus) balığına göre vücudun gerisindedir. Karın yüzgeçlerinin gerisinde bir karina mevcuttur. Kuyruk yüzgeci oldukça girintili ve lopları sivridir. Vücut parlak gümüşi renkte, anal, kuyruk, göğüs ve karın yüzgeçleri açık kırmızı, sırt yüzgecinin ise yalnız bir kısmı kırmızı renktedir. Gözler portakal renginde ve üst kısmında kırmızı bir nokta vardır. Üreme mevsiminde erkeklerin vücut ve başlarında kabarcıklar bulunur.

Kızılkanat nedir?, Nasıl avlanır?, Nerelerde yaşar?, Faydaları nedir? ve Özellikleri nelerdir? Bu kızılkanat balığı rehberi ile tüm bu detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

Kızılkanat Balığı Tür Özeti

Diğer İsimler:Common rudd
Bilimsel Adı:Scardinius erythrophthalmus
Kökeni:Avrupa, Asya (Avrasya)
Beslenme:Hepçil (Omnivor)
Yetişkin Boyutu:50 cm
Üreme:Yumurta bırakırlar
Üreme Dönemi:Bahar – Yaz (Mayıs ve Haziran arası)
Yaşam Süresi:8 – 19 yıl
Avlanma:Bilinen yasak yok

Kızılkanat Balığı Özellikleri

Kızılkanatlar, vücut şekli ve rengi yüzünden sıklıkla kızılgöz balığı ile karıştırılırlar. Balık ele alındığında arada fark kolayca görülebilir.

Küçük sürüler halinde yaşayan bu balıklar, harika yüzgeç renkleri ile bu adı almışlardır. Çin sazanı, israil sazanı gibi bu tür de istilacı türler arasındadır.

Kızılkanat balığı özellikleri ve dış görünüşüPin

Dış Görünüş ve Boyutlar

Kızılkanat balığının en belirgin özelliği kızıl-kırmızı renkli kuyruk ve yüzgeçleridir. Ağız kısımları yukarı doğrudur bunun sayesinde su yüzeyinde kolayca avlanabilirler.

Sarımtrak bir gövde rengine ve koyu sarı göz rengine sahiptir. Sırt yüzgeci belirgin şekilde arkaya doğru oluşmuştur.

Şimdiye kadar en fazla bildirilen uzunluk 61 cm olsa da en büyük boyutları 50 cm ve 3 kg olarak kabul edilmektedir. Ortalama boyutları 25 cm civarındadır.

Yaşam Alanı

Avrupa ve Orta Asya’da yaygın olmakla beraber İspanya, İtalya, Finlandiye ve Türkiye’de yoğun olarak bulunur. Ülkemizin özellikle kuzey bölgelerinde görülür.

Yavaş akan nehirler, durgun göller ve barajlarda yaşarlar. Bol bitkili alanlarda, sığ suların yüzeye yakın kısımlarında yüzerler. Olumsuz ve sert su koşullarına karşı dayanıklılardır.

Üreme ve Beslenme

Yumurta bırakarak ürerler ve yumurtaları çok yapışkandır. Üremek için bitki kökleri ve kayalık olan alanları kullanırlar. Yumurtaları yapışık olur ve renksiz-soluk sarı görünürler. Tek bir üremede yaklaşık 200.000 yumurta bırakabilirler.

Üreme Dönemi

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
 
 
 
 X 
X 
 X
  
 
 
 
 
 

Beslenme Çeşitleri

Ana besinleri su altındaki bitki ve bitki kökleridir ancak, az da olsa solucan ve kurtçuk da tüketirler.

Kızılkanat balığı nasıl avlanır?

Kızılkanat balığını avlamak zor değildir. Kızılkanatın geleceği yemler; İrmikli hamur topu, kurtçuk, kan kurdu ve böcek. Bunlara ek olarak sazlık köklerinden çıkan beyaz, küçük kurtlara da gelirler.

Nerelerde bulunur?, Nasıl Avlanır?

Kızılkanat nasıl avlanır? Hangi yeme gelir? Nerelerde bulunur?Pin

Göl ve göletlerde bolca bulunur ve kıyılara yakın kısımlarda beslenirler. Avlamak için en yaygın kullanılan teknik önce avlanacak bölgeyi yemleme ve ardından da solucan veya kurtçuk yem kullanarak bölgeye olta bırakmaktır.

Avlama için en uygun saatler sabah erkenden öğlene kadar ve akşam üzerinden akşama kadardır. Bu saatlerde beslenmek için kıyı kesimlere gelirler.

Bölgeyi yemlemek için ne kullanabilirim?

Kızılkanatları avlanacak bölgeye çekebilmek ve kolay avlamak için şunları uygulayabilirsiniz:

  • Akşamdan yeteri kadar buğdayı kaynatın.
  • Kaynattığınız buğdayı kurutmak üzere bir alana serin ve sabaha kadar kalsın.
  • Kuruyan buğdayları av alanınızda 20-30 m2’lik bir alana saçın ve bölgeye oltanızı bırakın.

Kızılkanat Yenir Mi?

Evet kızılkanat balığı yenir. Eti lezzetli bir balıktır ve sazangiller familyasından olduğu için sazan tadını andırır. Ne kadar büyük olursa o kadar az kılçıklı olur. Lezzet olarak tatlı su balıkları arasında üst sıralardadır.

Nasıl pişirilir?

Kızılkanat balığı, fırında veya tavada pişirmeye uygundur buğulama yapılması uygun değildir.

En lezzetli pişirme şekli tavada kızartmadır. Aşağıdaki tarif yardımıyla kızılkanatı nasıl pişireceğinizi öğrenebilirsiniz.

  1. Balığı temizleyin ve bol suda yıkayın.
  2. Balığın büyüklüğüne göre ister tüm olarak, ister fileto, isterseniz de dilimleyerek unlamaya hazır hale getirin.
  3. Yıkanan balıkları kurutmak üzere temiz bir kağıt üzerinde süzülmeye bırakın.
  4. Hazırladığınız balığı temiz bir poşetin içine yerleştirin ve yeteri kadr mısır unu dökün.
  5. Nazik bir şekilde tüm parçalar mısır ununa bulanacak şekilde poşette karıştırın.
  6. Tavaya yeteri kadar yağ ekleyip kızmasını bekleyin.
  7. Kızan yağa balıkları yerleştirerek rengini alana kadar pişirin, afiyet olsun.

Faydaları nelerdir?

Sazangillerin birçoğunda olduğu gibi kızılkanat balığı da yağ oranı düşük bir balıktır. Bu özelliği ile kalp ve damar sağlığına faydalı bir balıktır.

Gelişme çağında tüketildiğinde, iskelet sistemi ve beyin sağlığına katkıda bulunur. Ek olarak diğer balıklar gibi cilt sağlığını korumaya ve cildi tazelemeye katkıda bulunur.

Aşağıdaki videoda, kızılkanatın nasıl temizleneceği anlatılmıştır. Bu videodan yardım alabilirsiniz.

YouTube video

SSS

Kızılkanat balığı lezzetli mi?

Evet, her ne kadar deniz balıkları ile kıyaslanamasa da kızılkanat lezzetli bir balıktır. Ayrıca ne kadar büyük olursa kılçığı da o kadar az olur.

Kızılkanat kg fiyatı ne kadar?

Kızılkanat balığı hal veya pazarlarda satılmadığından herhangi bir değer biçilmemiştir. Ancak, satan insanlara rastladığınız taktirde sazan balığı ile aynı değerde görülebilir. Bu da kilogram fiyatı 20-25 Lira demektir.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir