Kırmızı benekli alabalık özellikleriPin

Kırmızı Benekli Alabalık (Dağ Alabalığı) Özellikleri

Kırmızı Benekli Alabalık, muhteşem özellikleri ve boyutları ile balık tutkunlarının görmek isteyeceği bir tatlı su balığı türüdür. Ülkemizde yaygın olarak bulunabilen dağ alabalığı, aynı zamanda Türkiye’deki en büyük Alabalık türüdür.

Kırmızı Benekli Alabalık Tür Özeti

Diğer İsimler:Dağ Alabalığı, Dağalası, Büyük Benekli Alabalık
Bilimsel Adı:Salmo cettii, Salmo spp
Beslenme:Etçil
Yetişkin Boyutu:Ortalama 30cm 1kg, En büyük 1 metre 25kg
Üreme dönemi:Eylül ve Mart ayları arası
Yaşam Süresi:10 yıl
Avlama:Koruma altında, yıl boyu yasak

Kırmızı Benekli Alabalık Özellikleri

Kırmızı benekli alabalık, Salmonidae familyasının üyesi ve ülkemizin en büyük alabalık türüdür. Güney, Kuzey Doğu ve Doğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere, Türkiye’nin hemen her bölgesinde toplam 6 farklı türü bulunur.

Dağ alabalığı, adını üzerindeki beneklerden alan endemik bir türdür. İçme suyu kalitesindeki, bol oksijenli sularda yaşayan bu tür, maalesef neslinin tükenmesi ile karşı karşıyadır.

Yaşam ve yumurtlama alanı olarak suyun kaynak bölgelerini kullanırlar. Ancak denize yakın bölgelerde olanlar yetişkinlik dönemini denizde geçirip, yumurtlamak için tekrar tatlı su kaynaklarına dönebilirler.

Karakteristik özellikleri:

  • Siyaha çalan, gri renkli vücuda,
  • Sarımtırak beyaz renkte karın bölgesine,
  • Yan taraflarından basık, yassı vücut şekline,
  • Dikensiz ve küçük yüzgeçlere,
  • Yanlarında 10-12 adet kırmızı benek kümesine sahiptir.

Üreme ve Beslenme

Kırmızı benekli alabalık av yasağı ve üreme dönemleriPin

Eylül ayı ile Mart ayı arası üreme dönemine girerler. Yumurtlamak için suyun kaynak kısımlarını kullanırlar. Berrak, oksijeni bol ve soğuk sulara 4mm çapında ortalama 2000 adet yumurta bırakabilir.

Yaklaşık 40 gün sonra yedek besin kesesiyle çıkan alabalık larvaları, sinek ve diğer balıkların larvaları, kabuklular gibi besinleri tüketir.

Avlanma

Her ne kadar lezzeti ve görüntüsü ile cezbedici olsa da Türkiye’de avlaması yasak türlerdendir. Çeşitli video platformlarında avlandığını görseniz de nesillerinin tükenmemesi için lütfen yasağa uyarak avlamaktan kaçının.

Sportif balıkçıların avlayıp geri bıraktığı bilinse de geri bırakmayan kişilere idari yaptırımlar uygulandığı bilinmektedir.

Avlanma yasağı konulmasının başlıca nedenleri:

  1. Bilinçsiz avlanma
  2. Suların kirlenmesi
  3. Seller
  4. Heyelanlar
  5. Erozyondan
YouTube video

Türkiye’de en yaygın bulunan tatlı su balıklarına göz atmak için: Tatlı Su Balıkları: Türkiye’de Bulunan 50 Balık

SSS

Kırmızı benekli alabalık avı yasak mı?

Bu türün neslinin korunması amacıyla en son 2021 yılında avlanması yasaklanmıştır. 1380 sayılı su ürünleri kanununa göre avlayan kişilere cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Benekli alabalık hangi bölgelerde bulunur?

Güney, Kuzey Doğu, Doğu Anadolu, Marmara Bölgesi ve Abant Gölü bölgeleri başta olmak üzere, Türkiye’nin hemen her bölgesinde bulunur. Ancak son yıllarda bazı bölgelerde sayılarının oldukça azaldığı tespit edilmiştir.

Kırmızı benekli alabalık faydaları nelerdir?

Kırıklar, bel ağrıları, damar hastalıkları ve kanser gibi rahatsızlar başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği düşünülüyor.

Kaynaklar: Fishbase

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir