Züber balığı nedir? Avlama, yaşam alanları, özellikleri diğer isimleriPin

Züber Balığı Nedir? Tüm Özellikleri

Züber balığı, zaman zaman avcılar tarafından orfoz sanılsa da aynı balık değillerdir. Bilimsel adı ile Mycteroperca rubra yani züber, farklı bir tür deniz balığıdır.

Diğer İsimler:Taş hanisi, izbir, şeytan, çakal
Bilimsel Adı:Mycteroperca rubra
Kökeni:Doğu Atlantik, Akdeniz, Ege Denizi
Beslenme:Etobur
Yetişkin Boyutu:144 cm
Üreme:Yumurta bırakırlar
Üreme Dönemi:Bahar – Yaz
Yaşam Süresi:40-50 yıl
Avlanma:Bilinen yasak yok

Özellikleri

Züber balığı, Serranidae familyasından bir deniz balığı türüdür. En fazla 144 cm uzunluk ve 50 kg ağırlıkta görülmüşlerdir. Genellikle Türkiye kıyılarında bulunan züberler daha küçük boyutlardadır. Ortalama olarak 40 cm boyutlarında görebilirsiniz.

Görünümü itibari ile orfoz balığı sanılır. Vücudu koyu (kırmızıya çalan kahverengi) renkli, üzerinde beyaz-gri benekler bulunur. Balığın yaşı ilerledikçe bu benekler kaybolabilir. Ayrıca balık avlandıktan bir süre sonra (öldüğünde) bu beyaz-gri lekeler kaybolur.

Züber balığı nasıl avlanır? Züber balığı yenir mi?Pin

Sivri bir çeneye, ince ve uzun bir vücuda sahiptir. Çenenin alt kısmı üst kısmından daha uzun ve yukarı doğru meyillidir.

Yaşam Alanı ve Beslenme

Göç edebilen bir türdür. Bulunduğu bölgenin sıcaklığına, akıntının hızına göre yaşam alanı değişebilir. Küçük, birkaç züberden oluşan küçük gruplar halinde yaşarlar. Balık nüfusunun az olduğu bölgelerde daha yaygın görülürler.

Bulunduğu bölgenin orta derinlikteki alanlarında yaşarlar. Ana yaşam seviyesi 15-30 metre olsa da 200 metre derinlikte de yaşadıkları bilinir. Ülkemiz denizlerinde Akdeniz’de yoğun olmak üzere Ege’nin güney kesimlerinde de bulunur.

Genç züber balıkları kayalık, kumlu ve mangrow kökleri olan bölgerde sıklıkla görülebilir. Etobur olan züber, yumuşakçalar ve küçük balıklarla beslenir. Gruplar halinde beslenirler ve bazen küçük sürü balıklarıyla beslendiklerinde su yüzeyine çıktıkları görülür.

Züber Balığı Avlanma

Züber balığı avlamak için jigging, dip sırtısı, zıpkın ve canlı bırakma teknikleri yaygın kullanılır. Orfoz balığının aksine bu balık mücadeleci bir balık türüdür. Yemi aldığında su yüzeyine çıkana kadar mücadele etmeye devam eder. Bu özelliği avcılığını oldukça zevkli kılar.

Çoğu balığın aksine çok zeki ve kurnazdır. Göz açıp kapatıncaya kadar kaybolabilir. Vücuduna göre çok hızlı ve çevik bir türdür. Zıpkın avcılarının “Şeytan” ismiyle anlamalarının sebebi de budur. Ayrıca eti oldukça lezzetlidir.

Avlanma yasağı veya koruması yoktur. Boy veya adet gibi bir sınır koyulmamıştır. Yasal mevzuatlara göre günlük 5 kg sınırında avlayabilirsiniz.

YouTube video

Züber balığı ve Orfoz balığı arasındaki fark nedir?

Orfoza çok benzetilen züber balığını ayırt edebilmek için birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterlidir.

Temel farkları şunlardır:

  • Züber balığının vücudu, orfoza göre daha incedir ve füze şeklindedir.
  • Orfozun rengi daha farklıdır; sarı renkli karın kısmı, kahverengi vücut ve yine sarı benekler.
  • Züberin alt çenesi üst çenesinden daha uzundur ve sivri bir ağız yapısı vardır.
  • Orfoz avcıya durup uzaktan bakarken züber yaklaşır, bakar ve kaçar.

Züber balığı yenir mi?

Evet, züber balığı yenilebilir bir deniz canlısıdır. Hatta eti çok lezzetlidir ancak avlaması kısmen zor bir türdür.

Kaynaklar: Fishbase

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir