Çatal kuyruk avıPin

Çatalkuyruk Balığı Özellikleri ve Avlama

Çatalkuyruk balığı, isim karmaşası yaşayan türlerdendir. Avcılar tarafından Palaska, Gümüş kın gibi isimlerle de bilinir ve Lepidopus cinsi bir balıktır.

Ülkemiz olta balıkçıları tarafından heyecanla beklenen çatalkuyruk balığı hakkında tüm detaylar için okumaya devam edin.

Çatalkuyruk Balığı Tür Özeti

Diğer İsimler:Palaska, Gümüş Kın
Bilimsel Adı:Lepidopus caudatus
Kökeni:Doğu Atlantik, Akdeniz, Karadeniz
Beslenme:Etçil
Yetişkin Boyutu:2 metre
Üreme:Yumurta bırakırlar
Üreme Dönemi:Aralık ayı
Yaşam Süresi:
Avlanma:Koruma yok

Özellikleri

Çatalkuyruk, İsveçli botanikçi Bengt Anders Euphrasén tarafından 1788 yılında tanımlanmıştır. Denizin dip kısımlarında yaşayan bir sürü balığıdır.

Çatalkuyruk balığı özelliklerPin

Genel olarak 100 ila 200 metre arasında bulunsalar da 30-620 metre arasında görülürler. Ayrıca nadir de olsa kıyılara kadar geldikleri bilinmektedir.

Kumlu dip kısımlarda yaşayan bu türün, verilerde 2 metreye kadar büyüdüğü yer alıyor ancak şuana kadar kayıtlara geçen en büyük çatal kuyruk balığı 210 cm’dir. Denizlerimizde yaygın olarak ortalama 120 cm civarında görülür.

İnce bir yapı, parlak bir deriye ve maksimum 8 kg ağırlığa sahiptirler. Kafa ve ağız kısımlarıyla tatlı su balıklarından turna balığını andırırlar. Çatalkuyruk olarak adlandırılmalarının sebebi, küçük çatal benzeri kuyruklarıdır.

Üreme ve Beslenme

Üremeleri ile ilgili tam olarak doğru bir araştırma bulunmasa da aynı türe mensup Kayış balığı gibi binlerce yumurta dökerek üredikleri biliniyor.

Üreme zamanları yoğun olarak Aralık ayıdır. Bütün ayı yumurta dökerek geçirirler.

Çatalkuyruk balığı, etçildir. Kalamarlar, kabuklu türleri ve küçük balıkları yiyerek beslenirler.

Çatalkuyruk Balığı Nasıl Avlanır?

Çoğu deniz balığının aksine çatal kuyruk avı için yaygın bir yöntem yok. Bazen kıyılarda bazen 30-40 metre derinlikte, bazen de çok daha derinlerde yüzen bir balıktır.

Avlama için en uygun bölgeler 30-40 metre derinliğe sahip kayalık kesimler yada denize açılmaktır. Bunun dışında yoğun bulundukları kıyılarda canlı yemler veya rapala kullanılarak at çek yöntemi ile avlamayı da deneyebilirsiniz.

YouTube video

SSS

Çatalkuyruk balığı lezzetli mi?

Yapısı gereği yağsız ve yavan etli bir balıktır. Tavada bol yağ ve tuzlanarak kızartıldığında eti lezzetlidir. Bunun dışında dilimleyerek buğulama da yapılabilir.

Çatal kuyruk nerede bulunur?

Yaşam alanı olarak ılık suları tercih eden bu tür, ülkemiz sularının tamamında; Akdeniz, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde görülür.

Kaynaklar: Fishbase

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir