Akya balığı hakkında tüm detaylar: avlamak, tarifi, yaşam alanı, üreme dönemiPin

Akya Balığı (Liça) Hakkında Tüm Detaylar

Akya balığı (liça) zevkli olta avcılığı, harika lezzeti, iri boyutu ve çevikliğiyle tanınmış bir deniz balığıdır. Akya, aynı zamanda liça adıyla da bilinir.

Diğer İsimler:Liça balığı, Leerfish, Garrick
Bilimsel Adı:Lichia amia
Kökeni:Doğu Atlantik, Akdeniz, Hint Okyanusu
Beslenme:Etobur
Yetişkin Boyutu:200 cm
Üreme:Yumurta bırakırlar
Üreme Dönemi:Bahar – Yaz (Nisan – Haziran)
Yaşam Süresi:Bilinmiyor
Avlanma:Üreme döneminde yasak

Özellikleri

Akya balığı Carangidae familyasından bir deniz balığı türüdür. Çevikliği, büyük boyutarı ve kendine özgü karakteri ile olta balıkçılarının gözdelerinden biri olmayı başarmıştır.

Ülkemizde yaygın olarak akya adıyla bilinse de diğer adı Liça balığı’dır. Ayrıca bu balık çıplak balığının büyüğü olarak ve kuzu balığı adıyla da benimsenmiştir ama aynı tür değillerdir.

İlk olarak İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından 1758’de Lichia amia adıyla deniz balıkları listesine girmiştir.

Üst kısımlarında kahverengilikler, gümüş-beyaz parlak renklere sahiptir. Bununla birlikte vucüdu kısmen yanlardan basıktır. Sivri bir burun, orta-küçük gözler ve ince bir üst çene yapısı vardır.

Boyutları ile avcıları heyecanlandıran bir türdür. Yetişkin dönemlerinde maksimum 200 cm uzunluğa ve 50 kg ağırlığa ulaşırlar (bildirilen maksimum boyutlar bkz.). Ancak genellikle ortalama 120 cm uzunluk ve 20-25 kg civarında görülürler.

Yaşam Alanı ,Beslenme ve Üreme

Akdeniz ve Güney Afrika’nın kıyı şeritlerine özgü bir balıktır. Doğu Atlantik, Akdeniz, Hint Okyanusu ana yaşam alanlarıdır. Kısmen de olsa Karadeniz’de görülmüşlerdir.

Her ne kadar iri bir balık olsa da kıyı şeritlerinde yaşamayı seven bir türdür. 50 metre derinlikte ve nehir ağızlarına yakın alanlarda yüzmeyi severler.

Büyük sürüler halinde değil, birkaç akyadan oluşan küçük gruplar halinde yaşarlar. Daha küçük olan yavrular haliç kısımlarında yaygın görülür.

Etobur bir tür olan akya balığı, kabuklular ve küçük balıklarla beslenir. Özellikle kefal yavruları ana besinleridir.

Üreme dönemi bahar ve yaz arasıdır. Mayıs- Ağustos gibi kıyı şeritlere yumurta dökerler. Kıyıda üremeyi tamamlayan akyalar, kefal ve sardalyaları yiyerek kaybettikleri yağı ve enerjiyi geri kazanırlar.

Akya Balığı Nasıl Avlanır?

Akya balığı nasıl yakalanır? Liça balığı avıPin

Denizlerimizdeki en çevik, süratli ve saldırgan balıklardan biridir. Amatör olta balıkçıları tarafından heyecanla beklenen bir balıktır.

Akya (Liça) av yasağı Mayıs 15 ile Ağustos 15 arasında uygulanmaktadır. Bu zamanların dışında da en az 40 cm ve en fazla 1 adet ile sınırlıdır. Bu süreyi beklediğinize değecektir zira akya balığı avı çok zevklidir.

Avlamak için birkaç yem seçeneğiniz var; canlı yem, yapay yem ve duble kaşıklar. 100 no beden, 080 kalınlık ve 5-6 kulaç kösteğe kalamar, ilarya veya zargana yem kullanarak akya (liça) avlayabilirsiniz.

YouTube video

Liça Balığı (Akya) Nasıl Pişirilmeli?

Akya (liça) balığının en lezzetli olduğu dönem Ekim ile Şubat arasıdır. Lezzeti ile kuzu balığı adını almış olsa da aslında akya farklı bir balıktır.

Tavada akya balığı

Taze olmasına özen göstermeniz önemlidir. Akya (liça) diğer iri balıklara nazaran daha az yağlı bir balıktır. Bu yüzden yağ konusunda diğer balıklardan daha eli açık davranmalısınız.

  • Balığı temizleyin ve ister fileto ister dilimleyerek hazırlayın.
  • Hazırlağınız akyaları tuz ve zentinyağı ile harmanlayıp 30 dk kadar buz dolabında bekletin.
  • Marine ettiğiniz balığı orta yağ ve orta ateşte kızarıncaya kadar pişirin, afiyet olsun.

Fırında akya balığı

Akya balığı fırında da çok lezzetli hazırlabilir. Limon ve bolca zeytinyağı püf noktasıdır.

  • Balığı fırınlama için temizleyip dilimleyin (isterseniz kuşbaşı büyüklüğünde dilerek çöpşiş kullanabilirsiniz).
  • Bir kaseye limon, tuz, karabiber ve bolca zeytinyağı koyarak harmanlayın.
  • Hazırladığınız balıkları bu karışımda marine edin.
  • Tepsiye yağlı kağıt sererek balıkları dizin ve üzerine kalan sosu dökün (isterseniz kabuksuz domates de ekleyebilirsiniz).

(Liça) Akya Balığının Faydaları

Akya büyük oranda yüksek kalite protein ve iyi yağ deposudur. Akya kandaki kolesterol seviyesini kontrol altında tutar ve kötü olanındüşmesini iyi olanın artmasını sağlar.

Kalp atış hızını dengede tutmaya yardımcı olarak kardiyovasküler rahatsızlıkları önler. Özellikle fosfor ve B vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

SSS

Liça balığı (Akya) lezzetli mi?

Evet oldukça lezzetli bir balık olan akyanın eti sıkı ve yağsızdır. Akya balığı tava, fırın, ızgara ve çorba gibi birçok yöntemle pişirilebilir.

Akya balığı fiyatı ne kadar?

Balık hallerinde 2022-2023 sezonu için kilogramı ortalama olarak 100 TL fiyatındadır.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir