Mamun nedir?Pin

Mamun Balık Yemi Olur Mu? Mamun Nedir?

Çamur yengeci olarak da bilinen Mamun nedir? Mamun balık yemi olarak kullanılır mı? Bu makalede mamun hakkında bilmek isteyeceklerinizi detaylıca anlatıyoruz.

Mamun Nedir?

Mamun balık yemi olur muPin

Mamun, bilimsel adı Upogebia sp. olan bir çamur yengeci türüdür. Atlantik ve Akdeniz sularının kıyı şeritlerinde ve haliçlerde yaşayan bir tür olan mamun, kabuklular ailesindendir.

Değerli besin kaynağı olarak görülen mamunlar, bazı bölgelerde ticari amaçlarla (balık yemi gibi) toplatılmaktadır. Aşırı avlanma ve yaşam alanlarının tahribatı da söz konusudur. Bunun sonucunda popülasyonlarında hızlıca bir düşüş görülmüştür.

Özellikleri

Mamun, yeşilimsi kahverengi renkte olan bir kabuğa sahiptir. Bacakları ve elleri (pençeleri) yeşil veya kahverengi olabilir. Uçlara doğru açılan, krem rengine yakın pençelere sahiptir. Uzunlukları 10 cm’ye, genişlikleri ise 8 cm’ye kadar ulaşabilir. Görünüş itibariyle yengeçten çok karides gibidirler. Peki mamun nerelerde yaşar?

Yuvacı olan bu yengeç türü bataklık, gelgit dereleri ve çamurlu düzlüklerin yumuşak kumlarında yaşarlar. Beslenmek için Detritus (mikroorganizma topluluğu) ve diğer küçük organizmaları tüketirler. Ayrıca mamun, su kuşları ve yırtıcı balık türleri için önemli besin kaynaklarının başında gelmektedir.

Üremeleri larvalar sonucunda olur. Akıntılarla sürüklenen larvalar haliç ve kıyılara yerleşerek burada yetişkinliğe erişirler. Bu süreçte birkaç kere deri değiştirme süreci yaşarlar.

Mamun Balık Yemi Olur Mu?

Birçok olta avcısı balık yemi mamun olduğunda çok daha iyi avlandıklarını söylemektedir. Özellikle Ege Denizi bölgesinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve balık avlarının vazgeçilmezlerindendir. Olta ucunda oldukça hareketli davranışlarıyla balıkların dikkatini çekerek avlanmayı kolaylaştırmaktadır.

Sert kabukları ve gövdeleri sayesinde canlı yem olarak kullanıldığında uzun süre dayanabilmektedir. Atma esnasında düşmemesi için doğru şekilde iğneye takılmalıdır. Peki mamun iğneye nasıl takılır?

Mamun İğneye Nasıl Takılır?

Mamun yem olarak kullanılmak isteniyorsa mutlaka doğru takılmalıdır. Nasıl takıldığı balığın boyutunu bile etkilemektedir. Bu yüzden doğru takmanız küçük balıklar tutmanızın önüne geçecektir. Yine uzun süre dayanabilmesi için yem ipi kullanılması da tavsiye edilir. Mamun nasıl takılır sorusunun cevabı aşağıdaki video ile anlaşılır olarak verilmiştir.

YouTube video

Mamun Yem ile Hangi Balıklar Yakalanır?

Mamun yem aşağıdaki gibi yırtıcı balık çeşitlerini yakalamak için yaygın olarak kullanılmaktadır:

  • Çipura
  • Levrek
  • Mezgit
  • Sargoz
  • Karagöz
  • Kupes
  • Mercan
  • Kolyoz

Avlanacağınız bölgenin yem alışkanlıkları da önemli bir konudur. Mamun yemin Ege kıyılarında yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Mamun Yem Fiyatı

Mamun yem fiyat olarak pahalı sayılmayacak canlı yemlerdendir. Mamun fiyatları canlı mı ölü mü olduğuna, boyutlarına göre değişmektedir.

1 paket (20-25 adet) mamun yem fiyatı ortalama 20 TL civarındadır.

SSS

Mamun nerelerde bulunur?

Denizlerin sığ bölümlerinde, haliçler ve çamurlu, kumlu alanlarda bulunurlar. Ayrıca yakalamak için de çeşitli yöntemler vardır.

Mamun yem nasıl yakalanır?

Haliç ve çamurlu alanlarda yaklaşık diz seviyesine kadar suya girilir. Ardından yere vurur gibi ayaklarla zemin kaldırılır, eşelenir ve kepçe yardımıyla o bölgede ortaya çıkan mamunlar yakalanır.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir