ifos onaylı balık yağlarıPin

Ifos Onaylı Balık Yağları Güncel Markalar

Ifos onayı neden önemli? ifos onaylı balık yağları nelerdir? IFOS (international fish oil standards), Nutrasource’un en iyi ve güvenilir balık yağı sertifikasıdır.

Takviyeler ve çeşitli vitaminler arasında en yaygın kullanılan ürünlerden biri de balık yağlarıdır. İçerdiği yüksek omega 3 ile kalp damar, beyin, kemik sağlığı, depresyon ve bağışıklığı güçlendirme gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Bu yazımızda ifos onayı nedir ve neden ifos onaylı balık yağları tercih edilmelidir sorularını yanıtlıyoruz.

Ifos Nedir?

IFOS nedir? Balık yağında ifos onayı önemli mi?Pin

IFOS (Uluslararası Balık Yağı Standartları), Nutrasource tarafından 2004 yılında en yüksek kalite, güvenilirlik ve saflık seviyesini belirten, Kanada’da Guelph Üniversitesi ile birlikte başlatılan sertifikalandırma programıdır.

Bu sertifikalandırmayı başlatan Nutrasource’un aynı zamanda çeşitli sağlık ürünleri ve takviye edici gıdalar üreterek tüm dünya pazarına sunduğu da bilinmektedir.

Ifos Onaylı Omega 3 Almak Önemli Mi?

Omega 3 tartışılmaz en gerekli takviye gıdalardan biridir. Bu nedenle hem ülkemizde hem de dünyada oldukça fazla kullanılmaktadır. Kullanacağınız balık yağının kalitesi, saflığı ve güvenilirliğinden emin olmak için ifos onaylı balık yağları kullanmanız önemlidir.

IFOS, sertifikalandırma yapılacak üründe aşağıdakilerin kontrolünü sağlıyor:

  • Saflık: Balık yağının ne kadar saf ve kaliteli olduğunun kontrolü.
  • Konsantrasyon: Üretilen takviyenin konsantrasyon seviyesi.
  • Stabilite: Yağ asitlerinin birleşiminin testidir, doymamış yağ asitleri arttıkça stabilite de düşer.
  • Civa ve ağır metal seviyeleri: Ürün içeriğinde bulunabilecek zararlı elementlerin testi.

Eğer ifos onaylı balık yağları tercih ederseniz, kaliteli ve dünya standartlarına göre uygun olduğuna emin olur, ailenizle birlikte güvenle kullanabilirsiniz. Yine omega 3 yağ asitleri konusunda önemli olan EPA ve DHA açısından da kontrolleri yapılmış olacaktır.

EPA ve DHA nedir?

EPA DHA, omega-3 yağ asitlerinin kısaltılmış isimleridir. Ürün içeriğinde ne kadar DHA ve EPA bulunduğu yani miktarı ürünün kutu üzerinde yazmalıdır. Genel kullanıma göre omega-3 yağlarının 3 EPA / 2 DHA oranında olması gerektiği dünya sağlık örgütünce tavsiye edilmektedir.

DHA oranı hafıza, beyin ve göz sağlığında öne çıkıyor. EPA ise kalp ve damar sağlığı, pıhtılaşma ve bağışıklık için öneriliyor.

Ifos Onaylı Balık Yağları Türkiye Markaları

IFOS onaylı balık yağı markalarıPin

Balık yağı ifos onaylı olduğunda güvenle ve sağlıklı kullanmanızın önünü açacaktır. Bu yüzden aşağıdaki marka listesini derledik. Ek olarak ürünlerden bazıları balık yağı şurubu formundadır.

Ülkemizde en yaygın ve bilinen ifos onaylı balık yağları şunlardır:

Balık Yağı Sivilce Yapar Mı?

Kullananların merak ettiği sorulardan biri de balık yağı sivilce yapar mı? olmuştur. Balık yağları sivilce yapmaz. İnsanlar arasında yanlış bilinen bir efsanedir.

Hatta öyle ki tam tersini söylemek mümkündür. Düzenli omega 3 kullanımında cildin daha parlak ve canlı göründüğü gözlemlenmiştir. Yine barındırdığı yağ asitleri sayesinde sivilce ve akneleri önlediği, iyileşmeyi hızlandırdığı bilinmektedir.

SSS

En sağlıklı balık yağı hangileridir?

En sağlıklı bağlık yağları ifos onayına sahip olanlandır diyebiliriz. IFOS, ürünleri birçok kriter ile değerlendirmektedir ve bunların arasında zararlı elementlerin tespiti de yer almaktadır.

Balık yağı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Balık yağı almadan önce mutlaka güvenilir bir sertifikaya sahip olup olmadığına ve içerisinde barındırdığı yağ asitlerinin oranına bakılmalıdır. Tavsiye edilen oran, EPA/DHA 3/2 ve üzeridir.

Sertifika kaynakları: nutrasource.ca

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir