Kelebek vatoz balığı rehberi - Bakımı, üretimi, boyutları ve fazlasıPin

Kelebek Vatoz Rehberi – Tüm Özellikleri

Kelebek vatoz balığı harika desenleri, kelebeğe benzeyen vücutları ve zor olmayan bakımı ile beslemek ve üretmek isteyeceğiniz özel vatoz türlerindendir.

Akvaryumunuz için karakteristik bir ekleme yapmak istiyorsanız doğru balığı seçmek üzeresiniz! Bakımı, üretimi, özellikleri, boyutları ve çok daha fazlası için okumaya devam edin.

Bu Kelebek Vatoz rehberi, onu tanımanız ve tüm gereksinimlerini anlamanız için size yardımcı olacaktır. Kelebek vatozu edinmek isteyip, bakımı zor sanarak vazgeçen kişilerden olmayın! Belirli, basit şartları karşıladığınızda onu mutlu edememe şansınız yok.

Kelebek Vatoz Balığı Tür Özeti

Diğer İsimler:Butterfly Hillstream Loach, Chinese Butterfly Loach, Hong-kong Plec
Bilimsel Adı:Beaufortia kweichowensis
Kökeni:Asya
Beslenme:Hepçil (Omnivor)
Davranış:Barışçıl
Kendi Türlerine Davranış:Agresif
Yüzme Alanı:Taban ve cam yüzeyi
Su Sıcaklığı:18 – 24 °C
Su Sertliği:4 – 12 GH
pH Seviyesi:6.5 – 8.0
Minimum Akvaryum Hacmi:120 Litre
Yetişkin Boyutu:8 cm
Üreme:Yumurta bırakırlar
Yaşam Süresi:6 – 8 yıl
Bakımı:Orta zorluk

Özellikleri

Kelebek vatoz ozellikleri - borneo sewileaPin

Kelebek vatoz Cobitoidea familyasının, Cypriniformes takımından bir akvaryum vatoz balığı türüdür. Kendi familyasında 8 farklı alt türe ayrılmaktadır. En çok bilinenleri; Beaufortia sp., Sewellia sp. ve Gastromyzon sp.’dir.

Yetişkinliğinde yaklaşık 8 cm boyutuna ulaşan bu vatoz türü, doğal ortamında 6 ila 8 yıl yaşar. Diğer birçok tatlı su vatozunun aksine bu tür, alışma sürecini atlattıktan sonra çok hareketlidir.

Benzersiz görünümüyle kendini diğer vatoz çeşitleri arasından sıyıran kelebek vatozun temel özellikleri şunlardır:

 • Ağızlarının çevresinde 3 ila 6 çift bıyık bulunur
 • Vücut şekilleri topidoya benzer
 • Pürüzsüz kaygan bir derileri vardır
 • Neredeyse tamamen düz bir karın ve alt bölgesi vardır
 • Yüzgeçlerinin kenarında akıntıya karşı koymaya yarayan küçük dikenleri vardır
 • Kelebek görünümü veren geniş yüzgeçlere sahiptir
 • Temel renkleri sarımsı gri, üzerinde belirsiz kahverengi desenleri vardır

Doğal Yaşam Alanı

Kelebek vatoz balığının doğal yaşam alanı, Güney Çin’de bulunan Xi Jiang nehridir. Yine bu bölgeye ek olarak Guangdong eyaletindeki bazı nehirlerde de bulunur.

Kelebek vatoz balığı fiyatıPin

Beaufortia kweichowensis‘in habitatında kayalar, kum, çakıl ve yine kaya kırıntılarından oluşan substratlar bulunur. Yaşadığı sular yüksek oksijene sahip temiz sulardır.

Habitatında pek bitki bulunmaz ve gerekli değildir ancak, su temizliğine katkı sağlayacağı için Anubias gibi bitkiler ekleyebilirsiniz. Berrak ve temiz sularında güneşin de etkisi ile oluşan mikroorganizma toplulukları ana besinlerini oluşturur.

Cinsiyet Ayrımı

Kelebek vatozda cinsiyet ayrımı yapmak nispeten kolaydır. Erkek ve dişide birkaç belirli noktaya bakarak cinsiyetini belirleyebilirsiniz.

Kelebek vatoz cinsiyet ayrımı - Erkek dişi ayrımı nasıl yapılır?Pin
Görsel / loaches.com
 • Özellikle alttan bakıldığında erkek kelebek vatozun kafası dişininkine göre daha belirgin görünür. Dişilerde kafa, sanki yan yüzgeçleri ile birleşiyormuş gibi bir yapı vardır.
 • Dişi kelebek vatozlar erkeklerden daha dolgun görünür. Yan kısımları erkeklere göre biraz daha iridir.
 • Erkeklerin rengi dişilerden daha belirgin ve canlıdır.

Bakımı

Bakımı, Cüce vatoz ve Oto cat gibi diğer türlerine göre bir tık daha zordur. Ama bu sizi korkutmasın doğru koşullar sağlandığında sorunsuz olarak bu balıklara bakabilirsiniz.

Bu türün akvaryumunuza katacağı en büyük değer sadece görselliği değildir. Kelebek vatozlar aynı zamanda inanılmaz yosun yiyicilerdir.

Özellikle camlarda ve kayalarda olmak üzere yosun sorunu yaşıyorsanız, sadece birkaç adedi kısa sürede algleri yiyerek yok edecek ve gelecekte de oluşumunu minimuma indirecektir.

Besleme ve Yemler

Birçok balık gibi Butterfly Hillstream Loach da hepobur (hepçil) balık türlerindendir. Vereceğiniz yemlerin dışında oluşan algleri de bayılarak yiyeceklerdir.

En favori yemler; karidesler, pul yemler, kan durdu ve tuzlu su karidesi gibi dondurulmuş yiyeceklerdir. Eğer akvaryumda farklı balıklar da barınacaksa yavru balıkları yediğini de bilmenizde fayda var.

Hazır ve dondurulmuş yemlerin yanı sıra, ıspanak, lahana yaprapı, salatalık ve kabak gibi sebzeleri de afiyetle tüketirler. Günde iki kere yeteri kadar beslemeniz tavsiye edilir.

Basitçe artemia çıkararak arada bir bununla da besleyebilirsiniz. Artemiayı da oldukça seviyorlar.

Akvaryum Boyutu ve Su Değerleri

Yüksek akıntılı sularda yaşamalarından dolayı Kelebek vatozun vücudunun zamanla bu şekle geldiği, evrimleştiği tahmin edilmektedir.

Çoğu akvaryum balığının yaşayamayacı kadar hızlı akıntılı sularda yaşabilirler. Çok sert akan sularda bile tutunmalarını sağlayan dikenleri, yüzgeçleri ve vücut şekillerine sahipler. Tam da bu yüzden onlar için kuracağınız akaryumda akıntı kesinlikle hızlı olmalıdır.

Standart akvaryumların yanı sıra kayalıklarla bolca saklanma alanı yaratarak kendilerini güvende hissetmelerini sağlamalısınız. Vahşi yaşam alanına ne kadar benzer bir ortam yaratılırsa balığı da o kadar mutlu ve konforlu büyütebilirsiniz.

Yine asıl yaşam alanarında olduğu gibi yüksek oksijenle beslenen, temiz bir suyunuzun olması gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da sadece bir veya iki adet olarak bakmamanız gerekir.

Bu balık grup halinde yaşamayı sever. Bu yüzden 1-2 adet olarak değil 4-5 adet olacak şekilde bakmalısınız. Ayrıca 4-5 adet kelebek vatoz için 120 litre ve üzeri hacminde bir akvaryum uygun olacaktır.

Gereken ortalama su değerleri de şu şekildedir:

 • Su sıcaklığı: 18-24 derece
 • pH: 6.5-8.0
 • gH: 4-12 (70-210 ppm)
 • kH: 10-15
Kelebek vatoz diğer türleri nelerdir?Pin

Hangi Balıklarla Yaşar?

Yukarıda belirttiğimiz akvaryum hacmi aslında büyük oranda bu bölüm için geçerlidir. Yeterince alan sağlanmadığı zaman yiyecek için birbirleriyle savaşabilirler. Kendi türlerine karşı agresif tavırları da bu yüzden oluşur.

Kelebek vatozlar diğer balık türlerini yiyebilir. Özellikle aç kaldıklarında kendinden küçük balıkları (özellikle yavrular) yiyebilirler. Bu yüzden eğer yavru almak istediğiniz farklı bir balık varsa bu konuya dikkat etmeli, bolca saklanma alanı oluşturmalısınız.

Kelebek vatozun en iyi anlaşacağı bazı balıklar:

Yukarıdaki listede yer alan lepistes ve moli, hızlı akıntı sevmeyen balıklardır. Bu yüzden sudaki akıntıyı taban seviyesinde tutabilecekseniz bu tür balıklarla beraber bakmalısınız.

Ek olarak büyük ciklet balıkları ve kendi türlerinden Vanmanenia, Formosania, Gastromyzon gibi balıklarla birlikte bakmamanız gerekir.

Kelebek Vatoz Üretimi (Butterfly Hillstream Loach)

Ne yazık ki bu vatoz türü akvayum ortamında üretilemiyor. Bazı akvaristler deneme yaptı ve hala yapıyorlar ancak henüz sonuç alabilen yok. Ticareti yapılan Beaufortia kweichowensis türü tamamen doğal yaşamından alınarak satılan balıklardır.

Bu tür ülkemiz akvaryum balıkçılarında Borneo Vatoz, Borneo Kelebek Vatoz olarak satılmaktadır. Ayrıca vatos balığı olarak adlandırılması sadece yazım yanlışıdır.

Yine bir kelebek vatoz türü olan Sewellia lineolata için üretim yapmak mümkündür.

Sewellia lineolata türünün akvaryum ortamında üretilmesi mümkündür. Aşağıda yapılması gerekenleri yazacağız.

Kelebek vatoz yavrulama - Kelebek vatoz üretimi nasıl yapılırPin

Beaufortia Kweichowensis Üreme

Doğal yaşamında Kelebek vatoz yavrulama yapabilmesi için belirli şartlara ihtiyaç duyar. Bu tür de diğer vatoz türleri gibi yumurta dökerek çoğalır. Habitatında erkeğin döllediği yumurtaları akıntıya, suya bırakır.

Suda savrulan yumurtalar bir çakıl arasına takılır ve birkaç gün sonra yavrular yumurtadan çıkar. Serbest yüzüşe geçen yavrular yumurtadan ilk çıktıklarında sadece 2 mm boyutundadırlar.

Sewellia Lineolata Üreme

Üretimi yapılmak isteniyorsa su parametreleri (özellikle nitrat) iyi kontrol edilmelidir. Gerekli su değerleri yukarıda verilmiştir. Dişi erkek oranı 1 erkek 2 dişi veya 3 dişi uygundur.

Yumurtlama küpleri ve bolca bitki kullanmak sağlıklı üreme için gereklidir. Yine çiftleşmeye ve üremeye teşvik edebilmek için su ısısı 26 dereceye kadar yükseltilebilir.

Temiz bir suya ihtiyaç duyan kelebek vatozun üretimi için de iyi bir filtrasyon sisteminiz olmalıdır. Gerekli olmasa da yumurtaları farklı bir akvaryumda tutmanız da tavsiye edilir.

Bu sayede taban temizliği yapmanıza gerek kalmaz ve yavruları da riske etmemiş olursunuz. Yine yavruları çekmemesi için filtrenin emiş ucuna da mutlaka sünger veya benzeri bir malzeme takmalısınız.

Yavruları iyi besleyebilmek ve büyütebilmek için günde en az 2 kere yem vermeli ve su değerlerini kontrol altında tutabilmek için de her gün basit temizliğini yapmalısınız.

Bir süre sonra yavrular da yetişkinler gibi sürekli akvaryumda gezinerek oluşan yosunları yiyeceklerdir. Bu onların gelişimi için iyi bir katkıdır (akvaryumun yavrular çıkmadan önce biraz yosunlanması beslenmeleri için iyidir).

YouTube video

Hastalıklar

Kelebek vatoz balığı, oldukça iştahlı ve hareketli bir balıktır. Yanlış yemleme, su değişimlerini aksatarak suyun kirlenmesine izin vermek ve her ne kadar yosun yiyici olsalar da çok fazla alg oluşumuna izin vermek hastalıklara yol açacaktır.

Kelebek vatozlar için en yaygın hastalık belirtileri; gruptan ayrı durmak, kendini kayalara sürtmesi, iştahsızlık, vücutta yara ve kızarıklık gibi belirtilerdir.

Son Görüşler

Birçok hobici tarafından bakımının zor olduğu sanılan kelebek vatoz, doğru bir kurulum ve biraz da çabayla akvaryumunuzda uzun yıllar yaşayabilir.

Mükemmel desenlere sahip renkleri ve eşsiz tavırlarıyla bu balığı izlemekten keyif alacağınıza emin olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bakımları aksatmamak, doğru beslemek ve su değerlerine dikkat etmek.

Lütfen tüm soru ve görüşleriniz için yorum kısmını kullanmaktan çekinmeyin.

SSS

Kelebek vatoz ne kadar büyür?

Kelebek vatoz da Cüce vatoz gibi çok büyümeyen türlerdendir. Erişkin boyutu en fazla 8 cm olarak görülmüştür.

Kelebek vatoz fiyatı ne kadar?

Nereden aldığınza göre fiyatı değişmektedir. Balık mağazası ve hobici arasında neredeyse 2 katı fiyat farkı olabilir. 3-4 cm boyutunda olan bu vatoz türünü ortalama olarak 50 TL’ye satın alabilirsiniz.

Kelebek vatoz ingilizcede nasıl isimlendirilir?

Kelebek için birçok farklı isim kullanılsa da İngilizce için asıl olarak “Butterfly Hillstream Loach” kullanılır. Diğer çokça kullanılan isimleri; Chinese Butterfly Loach ve Hong-kong Plec.

Kaynaklar: seriouslyfish.com, loaches.com

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir