Sarı prenses balığı hakkında herşey - Cinsiyet ayrımı, üreme, bakım ve özellikleriPin

Sarı Prenses Balığı Bakım Rehberi

Sarı Prenses balığı, bir tatlı su akvaryumunun kolaylığı ile deniz akvaryumunun canlı renklerinin keyfini çıkarma şansı veren popüler sarı ciklet türlerinden biridir. Sarı prensesler yeni başlayanlar için de en uygun balıklardan biridir.

Sadece bu özellikleriyle değil, kişilikleriyle de akvaryum hobisi ile ilgilenenler arasında sevilen bir akvaryum balığıdır. Bu rehberde sarı prenseslerin bakımı ve gereksinimleri hakkında tüm detayları öğrenebileceksiniz.

Sarı Prenses Tür Özeti

Diğer İsimler:Sarı Ciklet, Prenses Balığı
Bilimsel Adı:Labidochromis caeruleus
Kökeni:Malawi Gölü
Beslenme:Hepçil (Omnivor)
Davranış:Barışçıl
Kendi Türlerine Davranış:Orta agresiflik
Yüzme Alanı:Taban ve orta
Su Sıcaklığı:22 – 28 °C
Su Sertliği:12 – 20 GH
pH Seviyesi:7.5 – 8.5
Minimum Akvaryum Hacmi:140 Litre
Yetişkin Boyutu:13 cm
Üreme:Yumurta bırakırlar
Yaşam Süresi:6 – 10 yıl
Bakımı:Kolay-Orta

Sarı Prenses Balığı Özellikleri

Sarı Prenses, adını Malavi Gölü’nde görülen ve doğal olarak meydana gelen sarı renkli kısımlardan alır. Eğer karma ciklet akvaryumunuza hareketli, canlı renklere sahip balık arıyorsanız, sarı prenses balığı ihtiyacınız olan balıktır.

Sarı prenses özellikleriPin

Afrika ciklet türleri arasında küçük balıklardan sayılabilecek sarı prenses, yetişkin formunda 13 cm’ye ulaşabilir. Canlı sarı rengi ve siyah yüzgeci ile deniz balıkları ile rekabet edebilecek birkaç tatlı su balığından biridir.

Sarı Prenses balığı, Mbuna türleri arasındadır. Mbuna, “kaya balığı” veya “kayada yaşayan” anlamına geliyor. Afrika ciklet türlerinin birçoğu yumuşak, kumlu kıyılarda yaşarken sarı ciklet kayalık alanlarda yaşar.

Sarı Prenses Balığı Bakımı

Sarı prenses balığının bakımı birçok tropikal ciklet türlerinden daha kolaydır. Her ne kadar kolay-orta zorlukta sayılsalar da aslında bakımları için ekstra çabaya gerek yoktur.

Son derece dayanıklı akvaryum balıkları arasında yer alan prenses balığı temiz bir su, doğru yemler ve doğru su sıcaklığı ile bakıldığında uzun yıllar sizinle birlikte olacaktır.

Akvaryum ve Su Parametreleri

Cikletlerin bu türü diğerlerine nazaran daha küçük olduğundan, basit, 140 litre ve üzeri bir akvaryum yeterli olacaktır. Akvaryum dekorasyonu için bolca kaya ve onlarla yapılmış mağaralar mutlu olmalarını sağlar.

Mümkün olduğunca doğal ortamı olan Malawi Gölü’nü taklit edebilmek için zeminde ince yapıda bir kum kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak birkaç tür canlı bitki eklenebilir.

Sarı prenses balığı için en uygun canlı bitki çeşitleri:

 • Saz türleri
 • Anubias türleri
 • Krinum türleri
 • Kriptokorin türleri
 • Java türleri

Olabildiğince kalın yapraklı, güçlü bitkiler kullanılmalıdır. Uygun olmayan türleri kullanmanız halinde sarı prenses balığı tüm bitkileri afiyetle yiyeceklerdir.

Su parametreleri sert olmalı ve su temiz tutulmalıdır. Sarı prensesler, özellikle de sayıları çoksa suyu çok çabuk kirletebilen akvaryum balıklarındandır.

Besleme ve Yemler

Sarı prenses balığı, vereceğiniz her şeyi yese de aslında otçul türlerdendir. Beslemek için ticari, kaliteli sarı ciklet yemlerinden kullanmak kolay ve etkili bir beslemedir. Ayrıca tek çeşit yerine 2 veya 3 çeşit yemi sırayla vermek en uygun yöntemdir.

Ancak, haftada 1-2 kere ıspanak gibi sebzeler, canlı yemler vermeniz daha sağlıklı ve canlı renklere sahip olmasını sağlar. Sebzeleri, suyunu çıkaracağınız sarımsakla birleştirip, bir süre bekleterek parazitsel hastalıklara karşı dayanıklı olmasını da sağlayabilirsiniz.

Sarı Prensesler Hangi Balıklarla Yaşar?

Sarı prenses cikletler, adı kadar gösterişli bir balıktır. Farklı ciklet türlerine karşı barışçıl ve uysal davranırlar ancak, sürekli agresif olmaya hazır bir yanları da vardır.

Kendi türleri veya benzer şekil ve renge sahip diğer türlere karşı üreme zamanları ve eşler için agresif olabilirler.

Onların iyi geçinebilmesi için akvaryum arkadaşı ararken, su parametrelerinin de yakın olmasına dikkat etmelisiniz.

Sarı prenses balığı akvaryumuna en uygun 8 balık:

 1. Keyhole ciklet
 2. Zebra ciklet
 3. Dragonblood peacock ciklet
 4. Blue Acara ciklet
 5. Clown Loach
 6. Giant Danios
 7. Pleco
 8. Upside down catfish

Cinsiyet Ayrımı ve Üreme

Sarı prenses balığında cinsiyet ayırımı yaparken ilk bakılması gereken yer balığın boyutu ve yüzgeçleridir. Erkekler dişilere oranla daha büyük ve daha canlı renge sahiptirler. Dişilerin yüzgeçleri erkeklere göre daha oval yapıdadır. Bu yapı erkeklerde daha sivridir.

Sarı ciklet ağızda yavru ve kusturmaPin

Kesin bir cinsiyet ayrımı için aşağıdaki rehberden faydalanabilirsiniz:

 • Boyut: Erkek sarı prenses 13 cm boyuta erişebilirken, dişi prenses balığı istisnalar dışında 9 cm civarına ulaşır. Ayrıca yükseklikleri arasında pek fark yoktur.
 • Renk: İlk bakışta anlamayabilir, tamamen aynı renge sahip sanabilirsiniz. Ancak, dikkatli baktığınızda erkek prenses balığı, dişiye göre daha canlı ve derin bir sarı renge sahiptir. Erkeklerin rengi daha altınımsı görünür. Ayrıca karındaki siyahlık, erkeklerde dişilerden daha koyu tondadır.
 • Yüzgeç Şekli: Erkek sarı cikletlerin birçoğuda olduğu gibi, prenseslerde de erkeklerin anal ve sırt yüzgeçleri daha sivridir.
 • Yüzgeç Rengi: Dişilerde soluk sarı olan anal ve karın yüzgeci, erkeklerde siyahtır. Erkeklerde karın ve anal yüzgeçlerin rengi simsiyah, dişilerde ise soluk sarıdır. Aynı şekilde, bir erkeğin anal yüzgeçlerinde, dişilerde tamamen eksik olan hafif yumurta lekeleri vardır.
 • Yumurta Benekleri: Erkeklerde açık renkte yumurta benekleri varken, dişiler buna sahip değildir. Ancak, nadiren de olsa dişilerde de görülebilir.
YouTube video

Üreme

Sarı prenses balığı üremek için 6 cm boyuta ulaşmalıdır. Yavru boyutlardan 6 cm’ye ulaşması doğru besleme ile 7-8 ay kadar sürmektedir.

Dişi prenses, yumurtaları düz bir yüzeye bırakır. Ardından dişi yumurtaları ağzına yerleştirdiğinde, erkek prenses bunları dölleyerek üremeyi başlatacaktır.

Daha sonra yumurtadan çıkan yavrular dişinin ağzında 3 hafta geçirecektir. Yavrular dışarı çıkmaya hazır olduğunda dişi onları ağzından çıkaracak ve korumaya başlayacaktır.

Bu süreçte dişiyi strese sokacak davranışlardan çekinmelisiniz. Strese giren dişi kendi yavrularını yiyebilir. Mümkünse yavruları ayrı bir akvaryuma alarak bakmanız daha doğru olacaktır.

Hastalıklar

Malawi bloat (şişkinlik), birçok Afrika ciklet türünü etkiler. Ancak, Sarı prenses balığı bu hastalığa karşı diğerlerinden daha dayanıklıdır.

Sarı prenses balığı hastalıklarıPin

Ne olursa olsun nasıl olsa dayanıklı diyerek hareket etmek de son derece yanlıştır. Balık hastalıklarını önlemek için yapılması gerekenler mutlaka uygulanmalı. Akvaryum su kalitesnin kötüşleşmemesi için su değişimleri aksatılmamalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sarı prenses balığı fiyatları ne kadar?

Sarı prenses balığı fiyatları 2022 yılı Eylül ayı için şu şekildedir:
1-2 CM Yavru Sarı Prenses Fiyatı 5.00 ila 7.00 TL arasında,
4-5 CM Sarı Prenses Fiyatı 8,00 ila 15.00 TL arasında,
6-8 CM Sarı Prenses Yavrusu Fiyatı 15.00 ila 20.00 TL arasında,
Daha büyük yetişkin boyutlarda sarı prenses fiyatları ise 20.00 ila 60.00 TL arasındadır.

Sarı prenses balığı ne zaman ürer?

Sarı prenses balıkları üremek için boyutlarının en az 6 cm’ye ulaşması gerekmektedir. Normal bir bakım ile bu süre yaklaşık 8 ay sürmektedir. Balık 8 aylık olduğunda çiftleşmeye ve üremeye hazır olacaktır.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir