Taklitçi ahtapot özellikleri ve yaşam alanıPin

Taklitçi Ahtapot – 2023 – Taklit Yeteneği İle Görenleri Şaşırtıyor

Taklitçi ahtapot, Hint-Pasifik sularında yaşayan, inanılmaz taklit yeteneği ile bilinen bir kafadanbacaklı türüdür. Tehdit algıladığında, yırtıcı ve çok zehirli canlıları taklit ederek kendini savunuyor.

Diğer İsimler:Taklitçi ahtapot, Mimik ahtapot (Mimic octopus)
Bilimsel Adı:Taumoctopus mimicus
Kökeni:Hint-Pasifik
Beslenme:Etçil
Yetişkin Boyutu:60 cm
Yaşam Süresi:9 ay
Bakımı:Kolay

Taklitçi Ahtapot Özellikleri

Mimik ahtapot, doğalında kahverengi ve beyaz renklere, çizgili bir vücuda sahiptir. Ancak bu özellikler onun tek sahip olduğu görünüm değildir. Gerektiğinde, birçok rengi, deseni ve hatları taklit ederek bambaşka bir şekle bürünebilir.

Çoğu taklit yeteneği olan hayvan yalnızca bir hayvanı taklit edebilirken bu canlı, birçok canlıyı birden taklit edebiliyor. SCUBA dalgıçlarının bildirdiklerine göre bu ahtapot türü, denizanası, deniz yıldızları, dev yengeçler, denizatı, yılan balığı ve vatozlar gibi toplamda 15 farklı canlıyı taklit edebiliyor.

YouTube video

İlk defa 1998 yılında Endonezya’da keşfedilen taklitçi ahtapot, özellikle Kızıldeniz, Kaledonya, Tayland Körfezi ve Filipinler’deki resiflerde bulunurlar.

Tüm diğer ahtapot türlerinde olduğu gibi taklitçide de 8 kol ve 3 kalp bulunur. Kollarının her birinde 2 sıra vantuz bulunur. Bu vantuzlar sayesinde avlarını etkili şekilde hissedebilirler.

Beslenme

Sıklıkla gündüzleri beslendikleri için olası tehditlere karşı, beslenme esnasında zehirli deniz canlılarını taklit ettiği biliniyor.

Etobur olan taklitçi ahtapot, sığ sularda küçük balıklar ve kabuklular ile beslenir. Beslenmek için avlarını takip edip saldırır veya balıkları kollarını kullanarak ağzına götürür ve yer.

Nadir de olsa kendi türleri ile beslendiği de görülmüştür. Ancak bunun sebebi aslında beslenme değil bölgesini savunmak adına yaptığı bir davranıştır.

Mimik ahtapot mimic octopus - Taklitçi Ahtapot - 2023 - Taklit Yeteneği İle Görenleri ŞaşırtıyorPin
Instagram / Oceanvizion

İlginç Özellikleri

  • Zehirli olanlar öncelikli olmak üzere toplamda 15’den fazla deniz canlısını taklit edebilirler.
  • Erkek taklitçi çiftleşmenin ardından, dişi ise doğum yaptıktan sonra ölür.
  • Taklitçi, hangi yırtıcı ve tehlikeli canlıların diğerlerini rahatsız ettiğini öğrenir ve onları taklit eder.
  • Kamuflaj yeteneğine sahip birçok deniz canlısı var. Ancak taklitçi ve akrabası Wunderpus, birden çok deniz hayvanını taklit edebilir.

SSS

Taklitçi Ahtapot Zehirli Mi?

Taklitçi ahtapot, yırtıcıların kendisine saldırmasını engellemek için zehirli, tehlikeli veya yenmek istemeyecek tadı kötü olan canlıları taklit eder. Ancak kendisi zehirli değildir.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir