Fil kulaklı ahtapot (dumbo ahtapotu) nedir? Özellikleri, yaşam alanı ve beslenmePin

Fil Kulaklı Ahtapot Nedir? Tüm Özellikler

Fil kulaklı ahtapot ile ilgili bilgileri merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Diğer adı Dumbo ahtapot olan bu omurgasızın tüm özelliklerinden bahsedeceğiz.

Fil kulaklı ahtapot nedir? Nasıl beslenir? Özellikleri nelerdir? Nerede yaşar? Tüm bu soruların cevabı için okumaya devam edin.

Diğer İsimler:Dumbo ahtapot
Bilimsel Adı:Grimpoteuthis spp.
Kökeni:Yeni Zelanda ve Avustralya
Beslenme:Etobur
Yetişkin Boyutu:30 cm
Üreme:Yumurta bırakırlar
Yaşam Süresi:3 – 5 yıl

Fil Kulaklı Ahtapot Özellikleri

Fil kulaklı ahtapot, tüm ahtapot türleri arasında en derin sularda yaşayanıdır. Kendi içerisinde de farklı türlere sahiptir. Bugün itibari ile bilinen toplam 17 farklı dumbo ahtapotu türü vardır.

Bu ahtapotun vücudunun üst kısmında bulunan kulak benzeri iki yüzgeç vardır. Bu özelliği ile Disney kahramanı Dumbo’nun akla gelmesiyle dumbo ahtapotu (dumbo octopus) ismini almıştır.

Yarı saydam bir vücuda sahiptirler. Bazı fil kulaklı ahtapot türleri kısa, küçük ve sarı renkliyken, bazıları ie kahverengi ve çok daha büyük boyutlardadır.

Kulak benzeri yüzgeçlerini sallarayarak yüzerken, yönlendirme için kollarını kullanırlar. Diğer ahtapot türlerine göre daha yavaş yüzücülerdir.

Bonus bilgi: Fil kulaklı ahtapotlar, yaygın olarak ortalama 20-30 cm boyutlara sahiptirler. Bunun yanı sıra şimdiye kadar görülen en büyük dumbo ahtapot, 180 cm boyutunda ve 5.9 kg ağırlığındadır.

Son olarak dünyanın en şirin ahtapotu olarak da görülmektedir.

Yaşam Alanı

Fil kulaklı ahtapotun yaşam alanı, su altı görseliPin

Fil kulaklı ahtapotlar, denizin 3000 ile 4000 metre derinliğinde yaşarlar. Yüzeye en yakın görüldükleri derinlik 1000 metredir. Bununla birlikte 2020 yılında Hint Okyanusu Java Çukuru’nda 6957 metre derinlikte yaşadığı görülmüştür.

Eğer 4000 metre derinliğe inebilen bir denizaltına sahip değilseniz, onu canlı olarak görmeniz mümkün değildir. Ayrıca bu tür, en derin sularda yaşayan ahtapot türü olarak da bilinir.

Dünyanın birçok bölgesinde bulunurlar. En yaygın görüldükleri ülke ve bölgeler; Avustralya, Yeni Zelanda, Filipinler, Papua Yeni Gine, Azorlar, Kaliforniya ve Meksika Körfezi.

Beslenme

Fil kulaklı ahtapotun nasıl yiyecek bulduğu henüz tam olarak gözlemlenememiştir. Ancak, bilimcilere göre beslenmek için salyangozlar, solucanlar ve kıl kurtları gibi canlıları avlıyorlar.

Onlara özgü çok geniş açılabilen ağızlara sahiptirler ve avını parçalayarak değil bütün olarak yutar.

Üreme

Herhangi bir üreme mevsimi yoktur. Dişi fil kulaklı ahtapot, mercan, kabuklar veya kaya gibi çeşitli alanlara belirsiz zamanlarda yumurta bırakır. Ardından, erkeğin kollarından birinde bulunan ve dişiye vermiş olduğu sperm kapsülünü kullanarak yumurtaları döller.

Çok sıradışı bir üreme davranışına sahiptirler. Dişi daha önceden erkekten aldığı spermi, yumurtalamak için uygun bir alan buluğunda alana yumurtalarını döker ve ardından spermi kullanır.

YouTube video

SSS

Ahtapotların kulakları var mı?

Ahtapotların kulakları yoktur. Bunun yerine ses dalgalarını algılamak için statokist ismi verilen bir organa sahiptirler.

Ahtapotlar memeli midir?

Hayır ahtapotlar memeli hayvan sınıfında değildir. Ahtapot omurgasız bir hayvandır yani omurgası yoktur. Kafadanbacaklı olarak da sınıflandırılmışlardır.

Ahtapotlar nasıl çoğalır?

Yumurtalama yoluyla ürerler. Çiftleşme davranışı her türde farklı olabilir. 300 farklı ahtapot türü vardır. Yaygın olarak çiftleşme sonrası dişi ahtapot erkeği öldürecektir.

Kaynak: Wikipedia

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir