Moscow Blue Lepistes tür tanıtımıPin

Moscow Blue Lepistes (Özel Tür) Tanıtımı

Moscow Blue Lepistes (Poecilia reticulata var.), harika renkleri ve barışçıl karakteriyle akvaryumunuzda görmek isteyeceğiniz, özel lepistes türleriden biridir. Bu yazımızda Moscow Blue Lepistesi tüm yönleriyle ele aldık.

Bakımı kolay, görseli mükemmel, özel tür lepistes arıyorsanız, bu lepistes türü aradığınız balık olabilir. Moscow blue lepistes hakkında tüm detayları öğrenebilmek için okumaya devam edin.

Moscow Blue Lepistes Tür Özeti

Diğer İsimler:Moscow Blue Guppy, Moscow Dark Blue Guppy, Moskova Mavisi Lepistes
Bilimsel Adı:Poecilia reticulata var.
Kökeni:Güney Amerika
Beslenme:Hepçil
Davranış:Barışçıl
Kendi Türlerine Davranış:Barışçıl
Yüzme Alanı:Orta ve Yüzey
Su Sıcaklığı:20°C – 28 °C
Su Sertliği:7 – 19 °dH
pH Seviyesi:6.5- 8.5
Minimum Akvaryum Hacmi:40 Litre
Yetişkin Boyutu:Erkekler 6cm, dişiler daha iri
Üreme:Canlı Doğuran
Yaşam Süresi:2 – 3 yıl
Bakımı:Kolay

Özellikleri

Tatlı su akvaryumlarında yeni başlayanların ilk tercihleri arasında olan lepistes, dayanıklı ve üretken tropikal balıklardandır. Moscow Blue Lepistes, diğer lepistes türlerinde de olduğu gibi özellikle erkek olanlarla harika renklere sahiptir.

Bu özellikleri onları özel lepistes türleri arasına sokmaya yetiyor. Lepisteslerin kökeni Güney Amerika olsa da bu tür doğal ortamlarda bulunmaz. Deneyimli hobiciler tarafından yapay olarak üretilmiştir.

Moscow blue lepistes ozellikleriPin

Mosvow blue lepistesi ve varyantlarını diğerlerinden ayıran en belirgin fiziksel özellikleri benzersiz renkleri, normal lepisteslerden daha iri olmaları ve başlarının etrafında bulunan parlak, metalik alanlardır.

Kesin olmamakla beraber bu türün üretimi ilk olarak 1980’li yıllarda Rusya’da yapıldı. Ardından 1998’de Amerika’da yapılan yarışmada üçüncü olarak adını tüm dünyaya duyurdu.

Tek renkli olmalarına rağmen çok derin ve özel bir renge sahiptirler. Onları özel tür lepistesler arasına sokan da bu özellikleridir.

Mavi Moscow Lepistese ek olarak diğer popüler varyantlar şöyle sıralanabilir:

 1. Kırmızı Moscow Lepistes (Red Moscow Guppy): Bu varyant, üretilmesi en zor olanıdır. Zaman zaman bu türü tam olarak kırmızı değil, turuncu tonlarında da görebilirsiniz.
 2. Siyah Moscow Lepistes (Black Moscow Guppy): Rengarenk türleriyle tanıdığımız lepistesler, siyah rengi ile de güzelliğini kanıtlamıştır. Moscow türü olup olmadığını anlamak için, karın bölgelerinde bulunan koyu gri, mavi ve kahverengi bölgelere bakılabilir.
 3. Mor Moscow Lepistes (Purple Moscow Guppy): Yine kırmızıda olduğu gibi safkan mor moscow üretmek de oldukça zordur. Kırmızı ve mavi moscowun çiftleştirilmesi ile ortaya çıkarlar. Ayrıca Mor moscow, en çok aranan moscow türü olmayı da başarmıştır.
 4. Yeşil Moscow Lepistes (Green Moscow Guppy): Metalik, turkuaza çalan yeşil renkleri ile benim en beğendiğim türdür. Her varyantta metalik renk olsa da bunu en iyi gösteren şüphesiz Yeşil Moscow’dur.
 5. Moscow Dark Blue Lepistes: Bu tür neredeyse aynıdır. Adından da anlaşılacağı üzere özellikle dişilerde daha çok belli olan koyu siyah-mavi kuyruk ve karın renklerine sahiptir.
Yeşil ve mor moscow lepisteslerPin

Cinsiyet Ayrımı

Yavruyken cinsiyet ayrımını yapmak oldukça zordur ve doğru ayrım yapamabilirsiniz. Yetişkin blue moscow lepisteslerde cinsiyet ayrımı yapmak normal türlerden pek farklı sayılmaz.

Lepistesler büyüdükçe aralarındaki cinsiyet farkını anlamanız çok daha kolaylaşacaktır. Moscow blue dişi, erkeklere oranla gözle görülür derecede daha büyüktür. Ayrıca dişinin karın bölgesi de erkeklerden daha iri görünür. Erkekler ise dişiye oranla daha küçük ve renkleri çok daha belirgindir.

Bunlara ek olarak anal yüzgeçlerine bakarak da anlayabilirsiniz. Erkeklerin anal yüzgeci daha sivri ve büyük, dişilerde ise küçük ve kare şekline benzemektedir.

Moscow blue lepistes cinsiyet ayrımı ve üremePin

Bakımı

Lepistesler bakımı kolay olan türlerden biridir. Ancak özel türlere normallerinden daha fazla özen göstermelisiniz.

Besleme ve Yemler

Mavi moscow lepistes omnivor (hem etçil hem otçul) bir türdür. Dolayısıyla protein veya bitkisel içerikli yemleri birlikte kullanabilirsiniz.

Hazır pul yemler ve dondurulmuş, taze canlı yemlerle beslenebilir. Balığınızın sağlığı ve güzel renklerini, formunu kaybetmemesi için mutlaka kaliteli yemler ve bol çeşit kullanmalısınız.

Balığın sağlığı için bitkisel içerikli pul yemler, kan kurdu, tuzlu su karidesi gibi yüksek besin değeri olan yemler ile beslemeniz en doğru olanıdır.

Akvaryum Gereksinimleri

Birkaç adet için 40 litre hacme sahip bir akvaryum yeterlidir. Ancak üremelerini ve çoğalmalarını istiyorsanız, akvaryum hacmi çok daha büyük olmalıdır.

3-4 adet lepistes için 40 litre yeterliyken, daha fazlası için mutlaka hacmi büyütmelisiniz. Bu balıklar bitkili akvaryumlarda daha mutlu ve sağlıklı olurlar. Eğer imkanınız varsa akvaryumuza birkaç çeşit bitki ekleyebilirsiniz.

Hangi Balıklarla Yaşar?

Özel tür balıklar, diğer lepistes varyantlarıyla birlikte bakılmaması gereklidir. Aksi halde özel tür ve normal türler çiftleşir ve ortaya kırma türler çıkar.

Lepistes harici ekleyebileceğiniz bazı türler şöyledir:

 • Kılıçkuyruk Balığı
 • Plati Balığı
 • Moli Balığı
 • Çöpçü Balığı
 • Gurami Balığı
 • Rasbora
 • Tetra

Moscow Blue Lepistes Üretimi

Üretim için en ideal erkek dişi oranı, 1’e 3 oranıdır. Hem dişiler çok fazla rahatsız edilmez hem de yavru alımı daha iyi olur. Bunun yanı sıra erkek ve dişileri farklı akvaryumda tutarak da üretim yapabilirsiniz.

Seçeceğiniz 2 balığı aynı akvaryuma alarak, erkeğin dişiyi üremeye hazır hale getirmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumu sürekli tekrarlayarak verimli bir üretim gerçekleştirebilirsiniz.

Yetişkinlerin yavruları yemesini önlemek için doğumun ardından akvaryumdan almanız tavsiye edilir.

Ayrıca safkan bir ırk oluşturabilmek için doğan yavrulardan seçeceğiniz en güzel 2 balığı çiftleştirebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızda bikaç nesil sonra harika, saf moscow blue ırkına sahip olursunuz (balıkları ile aldığınızda kırma türlerden olmamasına dikkat etmelisiniz).

Doğumu

Moscow Blue Lepistesler, canlı doğuran türlerindendir. Bu da demek oluyor ki doğum yapıldığı anda yavrular hemen serbest yüzüşe geçerler. Yaklaşık 4-5 haftada 1 cm civarına ulaşırlar ve bu süreçten sonra hassaslıkları da oldukça azalır.

Yavruları beslemek için pul yemler ve artemia kullanabilirsiniz. Artemia kullanımı yavrular üzerinde oldukça etkili bir besleme çeşididir. Normal yemlere ek olarak günde 1 kere verebilirsiniz.

SSS

Moscow blue lepistes fiyatı ne kadar?

Fiyat balığın boyutu, rengi ve formuna göre değişse de ortalama olarak 20 ila 50 TL civarında satılmaktadır. Çok daha özel olan balıklarda bu rakam 3 hanelere kadar dahi yükselebilir.

Kaynaklar: https://aquaticarts.com/, https://modestfish.com

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir