Siyah Hayalet Bicakbaligi - Hayalet BalığıPin

Hayalet Balığı

Hayalet Balığı (Apteronotus albifrons), Güney Amerika’nın Amazon Nehri havzasına özgü benzersiz ve büyüleyici bir türdür. Belirgin şekli, hemen hemen hayaletimsi görünümü ve ilginç davranışları ile ileri düzey akvaryum meraklıları için popüler bir seçenektir. Ancak, belirli bakım gereksinimleri olduğundan bu balık, başlangıç seviyesi için uygun değildir.

Hayalet Balığı Tür Özeti:

Bilimsel Adı: Apteronotus albifrons
Kökeni: Amazon Nehri havzası, Güney Amerika
Beslenme: Etobur (esas olarak böcekler, kabuklular ve küçük balıklarla beslenir, ancak canlı, donmuş ve pellet yemi yemeye alıştırılabilir)
Davranış: Genellikle barışçıl ama kendi türüne karşı bölgesel olabilir
Kendi Türlerine Karşı Davranış: Bölgesel, bu yüzden yeterli saklanma yeri sağlanmalıdır
Yüzme Alanı: Alt ve orta su
Su Sıcaklığı: 22-28°C (73-82°F)
Su Sertliği: 5-19 dGH
pH Seviyesi: 6.5-7.5
Minimum Akvaryum Hacmi: 378 Litre (100 galon)
Erişkin Boyutu: 50 cm’ye kadar (20 inç)
Üreme: Yumurta bırakırlar ancak esaret altında tam olarak üreme iyi belgelenmemiştir
Ömür: 10-15 yıl (uygun bakımla)
Bakım: İleri düzey, akvaryum alanına, temiz ve iyi oksijenlenmiş suya, yeterli saklanma yerlerine ve düzenli akvaryum temizliğine önemli bir yatırım gerektirir.
Hayalet Balığı Tür Özeti:

Temel Gereksinimler:

Siyah Hayalet Bicakbaligi 1 1 - Hayalet BalığıPin

akvaryum Boyutu

Tek bir Hayalet Balığı için minimum 100 galonluk bir akvaryum önerilir. Bu, boyut olarak göreceli olarak büyük balıklardır ve etrafında hareket etmek için bolca alana ihtiyaç duyarlar.

Su Koşulları

 • pH: 6.5-7.5
 • Sıcaklık: 22-28°C (73-82°F)
 • Su sertliği: 5-19 dGH

Filtrasyon ve su dolaşımı önemlidir çünkü bu tür, temiz, iyi oksijenlenmiş suyu tercih eder.

Zemin ve Dekor

Kumlu veya ince çakıl zemini tercih edilir ve ayrıca yüzme ve saklanma yerleri için driftwood, bitkiler ve mağaralar bulunmalıdır. Hayalet Balığı, gece aktif bir balıktır ve bolca saklanma yeri ister.

Aydınlatma

Loş ışıklandırma önerilir. Fazla parlak ışık, balığı strese sokabilir.

Beslenme

Hayalet Balığı, esas olarak etoburdur. Doğal habitatında böcekler, kabuklular ve daha küçük balıklar yerler. Evde, canlı ve donmuş yiyecekler olan kan kurdu, tuzlu karides ve hatta tavuk karaciğeri gibi küçük et parçalarını yerler. Bazıları pellet yemi yemeye alıştırılabilir.

Davranış ve akvaryum Arkadaşları

Bu balık genellikle barışçıl ama bölgesel olabilir, özellikle kendi türünden bireylerle. En iyisi tek başına tutulur, aksi takdirde akvaryum, birden fazla saklanma yeri sağlayacak kadar büyük olmalıdır. Gürültü ve ani hareketlere duyarlıdır, bu yüzden en iyi şekilde sessiz bir konumda bulundurulur.

Muhtemel akvaryum arkadaşları şunlar olabilir:

 • Daha büyük tetralar (yiyecek olarak kabul edilecek kadar küçük olmayanlar)
 • Discus balıkları
 • Melek balıkları
 • Çöpçü Balıkları
 • Plecostomuslar

Hayalet Balığı ile stres yapabilecek veya onunla rekabet edebilecek agresif veya çok aktif balıklardan kaçının. Ayrıca, atıştırmalık olabilecek küçük balıklardan da kaçının.

Siyah Hayalet Bicakbaligi 2 - Hayalet BalığıPin

Özel Dikkat Gerektiren Durumlar

 1. Elektrolokasyon: Bu balıklar, objeleri tespit etmek ve iletişimde bulunmak için elektrik alanları oluşturabilme kapasitesine sahiptir. Bu özellikleri, onları izlerken çok ilgi çekici kılar. Ancak, akvaryum içindeki diğer elektrikli aletlerle etkileşime girebilirler.
 2. Gece Aktif Yaşam Tarzı: Bu balıklar esas olarak gece aktiftir. Aktif saatlerinde onlara huzurlu ve karanlık bir ortam sağlamak, onların iyi olması için önemlidir.
 3. Hassas Sağlık: Hayalet Balığı, su koşullarına duyarlıdır ve stresliyken Ich gibi hastalıklara yakalanabilir. İyi su kalitesi ve stabil bir ortam sağlamak çok önemlidir.

Hayalet Balığı, uygun şekilde hazırlanmış ve bakılmış bir akvaryuma harika birer eklemelerdir. Başlangıç seviyesi için uygun değiller ve akvaryum alanı ve bakımında önemli bir yatırım gerektirir, ancak bu olağanüstü balıkları başarıyla bakmanın getirdiği ödüller büyüktür.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir