Yeşil ruhsat satanlar nasıl bulunur? Yeşil ruhsat nedir?Pin

Yeşil Ruhsat Satanlar Nereden Bulunur?

Son zamanlarda yeşil ruhsatlı tekne ya da yeşil ruhsat satanlar giderek popülerleşiyor. Ancak, İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından verilen bu ruhsatı almak, neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Yeşil Ruhsat Nedir?

Yeşil ruhsat satanlar nasıl bulunur? Yeşil ruhsat nedir?Pin

Balıkçı teknelerinin alabileceği yeşil ruhsat, ticari amaçla balık avcılığı yapan teknelerin sahip olabileceği bir belgedir. Yesil ruhsat sayesinde denizden sınır olmaksınızın balik tutma ve satma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu ruhsat, tekneden ayrı olarak tek başına da satışa çıkarılabiliyor.

Yeşil Ruhsat Nereden Alınır?

Yeşil ruhsat, Türkiye’de İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri‘nden alınabilir. Başvuru için gerekli belgeler arasında teknik bilgiler, geminin güvenlik ekipmanları, balıkçılık lisansı ve sahibinin kimlik bilgileri yer alır.

Ancak, müdürlüklerin yeşil ruhsatı vermemeye başlaması üzerine bir süredir yeşil ruhsat belgesi krizi yaşanmaktadır ve birçok amatör balıkçı isyan etmektedir.

Yeşil Ruhsat Satanlar Nasıl Bulunur?

Bize göre buradaki asıl soru, Yeşil ruhsat satanlar nasıl, nerede bulunur? değil “Yeşil ruhsat almak mantıklı mı?” olmalıydı. Bunun sebebi ise son zamanlarda aşırı yükselen fiyatlardır. Yeşil ruhsat çok kişide yok ve olanlar da fahiş fiyat istiyor.

Sadece yeşil ruhsatı olduğu için 50 bin TL değerindeki bir tekneye, 250-350 bin TL gibi rakamlar isteniyor. Askıda yeşil ruhsat uygulaması başlatan bir grup insan da çeşitli siteleri kullanarak yeşil ruhsat satıyorlar.

Yeşil ruhsat satanları Sahibinden, Facebook, Letgo gibi özellikle tekne satın alabileceğiniz platformlarda aramanız gerekiyor. Yine bazı forum sitelerinde de yeşil ruhsatını satmak isteyen insanlara denk gelme ihtimaliniz yüksektir.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir